Rekolekcje ignacjańskie

Ćwiczenia duchowe świętego Ignacego są rozłożone, w zależności od tematyki, na tak zwane cztery tygodnie, trwają około 30 dni. Są one dla tych, którzy chcą poznać, rozeznać wolę Bożą i ją realizować w swoim życiu. By tak się stało, powinni wcześniej uporządkować siebie i swoje życie (ĆD, 1.21). Rekolekcje trzydziestodniowe wydają się być najlepszą propozycją, na którą warto znaleźć przynajmniej raz w życiu czas, by się nie tylko odnowić duchowo, odkrywając na nowo swoją tożsamość ucznia Jezusa, ale także rozeznać i zweryfikować swoją posługę kapłańską. Warto je odprawić na początku formacji ciągłej lub na dalszych jej etapach, zwłaszcza gdy różne „choroby kapłańskie” tego okresu osłabiają miłość księdza do Jezusa i zapał apostolski.

Godziny spędzone na modlitwie, w umartwieniu i milczeniu, w poddaniu się działaniu Ducha Świętego, są przeżywane w samotności, ale także w obecności i towarzystwie dającego Ćwiczenia. Dający, oprócz treści, które proponuje do modlitwy, pełni również funkcję zwierciadła, zwłaszcza podczas codziennych spotkań i rozmów z rekolektantem. Dzięki czemu może on siebie lepiej zobaczyć, zrozumieć i zakwestionować. Człowiek, także ksiądz, nie może w pełni i do końca otworzyć się na Boga i przed Bogiem, jeśli nie potrafi tego uczynić wobec człowieka, który mu towarzyszy podczas Ćwiczeń. Nie potrafi zaufać, skonfrontować się z Bogiem, jeśli nie jest zdolny do tego samego w relacji z tym, który ma mu pomagać odkryć ślady obecności Boga i działania Jego Ducha nie tylko podczas rekolekcji, ale także w życiu.

Ćwiczenia nazywane są szkołą modlitwy i uczuć. Uczą bowiem różnych form modlitwy i rozeznania duchów, ale także pomagają uporządkować uczucia nieuporządkowane, które przeszkadzają w pójściu za Jezusem. Podczas 30 dni zawiązuje się więź osobowa sługi ze swoim Panem, przyjaciela ze swoim Przyjacielem. Wszystko dokonuje się w dynamice pragnienia magis: więcej kochać Jezusa, więcej i lepiej Mu służyć, bardziej Go naśladować.

Z całkowicie indywidualnym prowadzeniem dla księży, sióstr i świeckich – 30 i 8 dniowe – dostępność stała [popup_anything id=”268″]

  • otwarte [popup_anything id=”270″]
Fundament 16-21 sierpnia
8-13 października
1. Tydzień
2. Tydzień
3. Tydzień
4. Tydzień 22-30 sierpnia
  • Synteza – Duch Święty w życiu i działalności Jezusa
  • Śladami świętego Ignacego
  • Synteza – Jan Apostoł – syn gromu, uczeń, Którego Jezus umiłował – 22-30 października

– dla księży:

  • 1. Tydzień – prowadzi K. Dyrek SJ [popup_anything id=”257″]
  • 2. Tydzień – 22-30 października – prowadzi K. Dyrek SJ [popup_anything id=”261″]
  • po 35 roku – 22-30 sierpnia – prowadzi K. Dyrek SJ [popup_anything id=”263″]
  • po 45 roku – 22-30 sierpnia – prowadzi K. Dyrek SJ [popup_anything id=”264″]

– 3 dniowe rekolekcje dla księży:

– dla sióstr:

  • po 35 roku – prowadzi K. Dyrek SJ [popup_anything id=”276″]
  • po 45 roku – prowadzi K. Dyrek SJ [popup_anything id=”278″]

– dla rozeznających powołanie: prowadzi o. Andrzej Migacz SJ [popup_anything id=”280″]

 

Dni skupienia

Tych, którzy pragną odprawić dzień skupienia w samotności, na modlitwie i wyciszeniu, zapraszamy do „MANRESY”. Zapewniamy nie tylko miejsce, ale także towarzyszenie.

Z całkowicie indywidualnym prowadzeniem dla księży, sióstr i świeckich – dostępność stała

– dla księży: [popup_anything id=”272″]

  • 6-7 października – prowadzi p. Bernadeta Jojko

– dla sióstr: [popup_anything id=”273″]

  • 4-5 października – prowadzi p. Bernadeta Jojko

Otwarte sesje formacyjne „ Poznać siebie, by pokochać Ciebie”

Weekendowe spotkania z sobą samym – „Spotkać siebie, by pokochać Ciebie” Podczas weekendowych sesji proponujemy spotkania z sobą samym, a więc osobistą historią życia, osobowością, uczuciowością i tym wszystkim we mnie, co jest nieznane i wymaga poznania i zrozumienia. Sesje są otwarte, a więc proponowane nie tylko dla księży, sióstr i formowanych, ale także dla osób świeckich. Rozpoczynają się w piątek o godzinie 17, a kończą w niedzielę o godzinie 13. W tegorocznym programie mamy następujące propozycje:
  • 2-4 sierpnia – „Smaki i niesmaki życia – między depresją a szczęściem” – prowadzą pan Cezary Godlewski i ks. Radosław Rybarski [popup_anything id=”287″]

Kurs kierowników duchowych

Kurs jest przeznaczony przede wszystkim dla księży i sióstr zakonnych. Pragniemy nim objąć jak najszerszą grupę osób i dlatego proponujemy comiesięczne spotkania weekendowe. Chcemy uczyć i pomagać jak być, stawać się kierownikiem duchowym. Program kursu obejmuje tematykę teologiczną, duchową i psychologiczną kierownictwa duchowego.

W trakcie kursu proponujemy formację osobistą kierowników, na którą składają się: ocena osobowości, poznanie siebie, trening interpersonalny oraz rekolekcje ignacjańskiej z prowadzeniem indywidualnym. Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny. Podczas nich są podejmowane następujące tematy: odróżnianie problemów duchowych od osobowych, rozeznanie duchowe, rozeznawanie powołania; prowadzenie osób postępujących na drodze życia duchowego, ale także w kryzysach, uzależnieniach, z problemami seksualnymi i zaburzeniami psychicznymi. Będziemy uczyć jak słuchać innych, prowadzić rozmowy i uczyć pracy nad sobą.

Kurs rozpoczyna się od lutego 2019 i trwa dwa lata. Zajęcia odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca – początek w piątek o godzinie 17; zakończenie w sobotę o 18. Prowadzący K. Dyrek SJ i współpracownicy oraz zaproszeni wykładowcy Szkoły Formatorów, działającej przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Rozkład zajęć: Piątek: 17.00 – Msza św., 18.00 – kolacja, 19.00 – wykład. Sobota: 9.00-10.30 – wykład, 11.00-12.30 – wykład, 15.00-16.30 – wykład, 17.00 – Msza św.

  • przez cały miesiąc wrzesień będzie prowadzony tylko kurs dla sióstr formatorek z Chin
  • 18-19 października